Tante Lynne har tatt mang en reise både metaforisk og geografisk.
Reisen fra New Zealand til Norge med båt var stor, både geografisk, kulturelt og emosjonelt spesielt for en 7-åring.
Ønske til å se New Zealand igjen, var nok mye av årsaken til det sterke reiselysten.
Som 19-åring tok hun farvel med Notodden og dro til England og Skottland for å jobbe. Der ble hun i flere år, før hun returnerte til Norge en kort stund, før hun ville videre.
Hun fikk hyre på båt og reiste hun verden rundt. Japan, Brasil, USA, Singapore, Australia og New Zealand.
Det var alltid spennende når tante kom hjem fra sine reiser, med nye historier, flotte suvenirer og gaver fra Japan!!! Der hadde jo ingen andre vært! og gavene var så moderne at ingen andre hadde maken.
Jeg drømte om å få oppleve verden sånn tante gjorde. Siden har jeg forstått, at det var ikke bare eventyr og moro, men også my hardt arbeid.
Jeg har besøkt flere av byene som tante Lynne har fortalt om. Seattle, San Francisco, Los Angeles, Singapore, Auckland og Edinburgh.
Sist tante og jeg snakket sammen på telefon, lovet jeg å ta med bilder fra Edinburgh for å vise henne, neste gang jeg kom på besøk.
Jeg gledet meg til å høre mer om tantes tid i Edinburgh. For alt ble mer virkelig når jeg hadde sett byen selv.
Dessverre fikk vi aldri sett på bildene sammen.
Tante Lynne og jeg hadde felles interesser - og humor. Dette, sammen med det faktum at vår livslinje har en del felle trekk, styrket nok vår relasjon enda mer.
Vi ble begge mødre i godt voksen alder, og snakket om bekymringen over å ha enebarn. Et enebarn som en gang, kanskje måtte stå alene om det som Andreas står i - nå.
Derfor var det ekstra godt for meg å få være der når tante forlot livets siste havn. Med Andreas ved hennes side, kunne hun være trygg på at han ikke var alene, så hun kunne lette anker og legge ut på sin siste reise.
Kjære tante. Du vil alltid være med meg. Takk for mange gode minner og takk for Andreas.
Hilsen Helene.
Vis mer
Vis mindre